Thursday, June 27, 2019

    Wednesday | Friday | Saturday

7:00–9:00 a.m.

Registration & Continental Breakfast

8:30–9:30 a.m.

Roll Call Of The States & Opening Remarks
James H. Kaster, NELA President & Terry O’Neill, NELA Executive Director

9:30–11:00 a.m.

Honoring Courageous Plaintiffs
Moderator: James H. Kaster
Courageous Plaintiffs: Michele Craddock, Stephanie Hicks & Dominic Oliveira
Advocates: Jennifer Bennett, Harris D. Butler, III & Patricia Gill

11:15 a.m.–12:15 p.m.

#MeToo After The Kavanaugh Nomination: Countering The Harasser’s Claim Of Victimhood
Moderator: Meredith Stewart
Speakers: Lisa J. Banks, Sue Ellen Eisenberg & Debra S. Katz

12:15–1:45 p.m.

Box Lunch
NELA Members Forum
NELA Committee & Practice Group Meetings

2:00–3:15 p.m.

CONCURRENT SESSIONS

Employment Law 101

Case Evaluation & Selection: From Initial Demand Letter To Settlement
Moderator: Ashley Westby
Speakers: Steven Brandon & Monique Gougisha Doucette*

5th & 11th Circuit Law

The Good Among The Bad And Ugly Out Of The 5th & 11th Circuits
Moderator: Charles E. Guerrier
Speakers: Edward D. Buckley III & Amanda A. Farahany

Ethics And The Electronic World
Moderator: AJ Lakraj
Speakers: John Mays & Marni Willenson

How Great Mediators Think
Moderator: Joseph D. Garrison
Speakers: Carla D. Barboza, Michael J. Leech & Ruth D. Raisfeld

Protecting Underrepresented Workers

Emerging Issues For Immigrant Workers In The Era Of Workplace ICE Enforcement
Moderator: Meredith Stewart
Speakers: Julia Solorzano & Mary Yanik

 

Trying Wage & Hour Cases To Juries
Moderator/Speaker: Rachhana T. Srey
Speakers: Genevieve Casey & Jahan Sagafi

3:45–5:00 p.m.

CONCURRENT SESSIONS

Employment Law 101/
Trial Advocacy

How To Use 30(b)(6) Depositions To Your Advantage
Moderator: Christine Webber
Speakers: Donna Williams Rucker & Robert L. Schug


New Wine In Old Bottles: Hot Topics In Age Discrimination Litigation
Moderator/Speaker: Cathy Ventrell-Monsees
Speakers: Paula Greisen, Austin Kaplan & Jeffrey Neil Young


Religious Proselytizing In The Workplace
Moderator: Michael C. Subit
Speakers: Jeanne Goldberg & Rod Tanner

5th & 11th Circuit Law

The 5th & 11th Circuits a/k/a The Belly Of The Beast: How To Present Discrimination Cases In The Face Of A Hostile Judiciary
Moderator: Cynthia Forman Wilkinson
Speakers: Nick Norris & Cheryl B. Legare

 

Anatomy Of An ADA Accommodation Case
Moderator/Speaker: Karla Gilbride
Speakers: Christine T. Elzer & Michal Shinnar

Protecting
Underrepresented
Workers

Disproportionate Vulnerability To Harassment: Exploring Issues Of Women In Non-Traditional Professions And Low-Wage Work
Moderator/Speaker: Lisa Stratton
Speaker: Marsha Rucker

6:00–7:30 p.m.

Annual Reception
The Annual Reception is included in the registration fee for Convention registrants only. Guest tickets for the Annual Reception may be purchased during registration, at the Registration Desk, or at the door.

    Wednesday | Friday | Saturday
  *Invited but not confirmed
Program subject to change without notice.